İnfertilite tanısının konması çiftler için acı verici bir tablo yaratabilir. Üreme (tüp bebek – ivf ) tedavisi kaynaklı  stresle mücadele döneminde çiftler arasında daha güçlü bağlar kurulduğu gözlemlenmiştir. Tanının konduğu çiftler arasında, tedavi süreci zorlayıcı bir faktör yaratabilir. Bu durumda değişen hormonlara adapte olmak insanı çılgına çevirebilir ANCAK bu deneyimden korkmanıza gerek yok ÇÜNKÜ yalnız değilsiniz…

Milyonlarca birey benzer sorunlarla yüzleşerek üstesinden gelmeye çabalıyor.

New York Sher Üreme Merkezi görevlisi Dr Sergio Oehninger, tüp bebek tedavisi sürecini nasıl daha rahat geçirebilirsiniz konusunda önerilerde bulunuyor;.

DUYGULARINIZ HAKKINDA KONUŞUN

Tecrübe ettiğiniz duygularınız hakkında konuşun. Açık iletişim önemlidir ve sözlü olarak hissedilen duygu durumlarını ifade etmedikçe, tedavi sürecini kolay atlatmanız zorlaşabilir. Çiftler arası iletişim bağlantısı kesiliyorsa, konuyu masaya yatırarak sabırlı şekilde daha açık bir şekilde ifade etmeyi deneyin – belki de bunu daha rahat aktarmak için kendi aranızda eğlenceli bir oyuna dönüşterebilirsiniz.

DİNLEYİN

Kaliteli iletişim yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçer. Partneriniz sizinle iletişime geçmek istediğinde cep telefonunuzdan kafanızı kaldırın. Yüz yüze iletişimi tercih edin. Aranızdaki bağın güçlenmesi için karşılıklı dinlemenin önemini kavrayarak daha değerli hissedeceğiniz aşikar.

EKİP OLUN

Bu nokta oldukça önemli bir detay. Evet sizin güçlü olduğunuz ve tek başına ayakta durduğunuz gerçeği yadsınamaz bir gerçek de olsa ya da 15. Vajinal muayenenizde kimseye ihtiyaç duymanız da doğru olsa bile, partnerinizin yanında olup elinizi tutması, randevulara birlikte eşlik etmeniz tedavi sürecinin her adımında daha güvende hissetmenizi sağlayacak ve daha güçlü şekilde bağ kurmanızı sağlayacaktır.

PARTNERİNİZLE BİRLİKTE BİRBİRİNİZE ÖZEL ZAMAN YARATIN

Ekonomik krizin olması, sizi birbirinize bağlayacak basit eğlenceli etkinliklerden uzak tutmasına izin vermeyin. Pekala, evinizde de oldukça keyifli aktivitelerle vakit geçirebilirsiniz. Yaratıcılığınızı devreye sokarak birbirinize ayırdığınız düşük bütçeli ama keyifli ortak alan üretmek birbirinize olan aşkınızı da tazeleyeceğinden emin olabilirsiniz. Netflix’te film izlemek, sürpriz menüler hazırlamak, puzzle yapmak ya da ev dekorasyonunda değişiklik yapmak bile size iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Mesela, ilk flört ettiğiniz mekana gidin ve anı tazeleyin. En heyecan duyduğunuz kelimeleri tekrar sarfedin. Doğum süreci  ve sonrası ile ilgili hayal kurun. Bazen de üreme konusunda hiç konuşmadan birbirinizin ortak keyif alacağı noktalarınızı keşfe çıkmanın tadına varmayı deneyin..

CİNSEL YAŞAMINIZI RENKLENDİRİN

Birbirinizi yakınlaştıracak fantezilerinizi gerçekleştirmeye odaklanın. Hem kendinizin hem de partnerinizi mutlu edecek sadece sizin aranızda kalacak eğlenceli sırlar yaratın. Bu sadece üreme sürecinde değil aynı zamanda gelecekte anlatacağız komik ve eğlenceli bir anı olarak da kalabilir. Bu aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlayacak bir alt yapı oluşturacaktır.

Bu süreçte güvendiğiniz uzmanlardan profesyonel destek almayı ihmal etmeyin…

Kaynak: https://nycfertilitycenter.com/2018/08/08/how-to-stay-connected-to-your-partner-when-ivf-makes-you-feel-crazy/

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?