Hamileliliğin  34. gebelik haftasından sonra, özellikle uzun ve yorucu olabilecek seyahatleri tavsiye etmiyoruz. Ayrıca düşük riski  özellikle ilk on haftaya kadar, %10 civarındadır, bu dönemde de yorucu yolculuklardan kaçınılmalıdır.

Seyahat için en uygun zaman 2. Trimester yani 9 aylık gebelik sürecinin ikinci üç aylık dönemi olarak kabul edilir. Hamileler, düzenli olarak doktor randevularına gidiyor, doktorun tavsiyelerine uyuyorsa, sorunsuz bir süreç varsa, tatile gidebilirler. 

Yolculukta Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebenin kendi kullandığı araçla seyahat etmesi önerilmez. Özellikle de 24. Haftadan sonra. Araçla kara yolculuğu yapılıyorsa, hareketsizlikten, damarlarda pıhtı oluşumu riski artar, ödem oluşur. Bunu engellemek için, varis çorabı giyilebilir, bolca mola verilerek hafif bir yürüyüş molada önerilir. Uçak ile yolculuk yapılacaksa, gebenin, doktorundan seyahat edebilir belgesi alması ve havaalanında yanında bulundurması gerekmektedir.
Gebeler, yeme alışkanlıklarını değiştirmeyecek, kendilerini yormayacak, uyku ve dinlenme alışkanlıklarını fazla etkilemeyecek bir seyahat tercih etmelidir.  

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?