Bazı kadınların, önceden var olan bir sağlık durumlarına veya yaşlarına bağlı olarak gebelik sırasında komplikasyon riski yüksektir. Yüksek riskli gebelikler üzerine uzman doktorları olan Perinataloglar, hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek tıbbi, genetik, cerrahi obstetrik komplikasyonları ele almak için ileri düzeyde eğitim almışlardır. Perinatoloji, gebelik dönemi esnasında hem anne hem de bebeğin sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır. Ülkemizde ve dünyada kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı sonrasında yapılan bir üst ihtisastır. Amaç gebelik dönemindeki riskli durumları belirlemek ve buna göre gebelik takibini ve gerekli tedaviyi planlamaktır.

Gebelikle ilgili komplikasyonlar açısından yüksek risk altında olan kadınlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Şeker hastalığı
Kalp hastalığı
Yüksek tansiyon (hipertansiyon
Akciğer Bozuklukları (Örnek-Astım)
Lupus
Epilepsi
Böbrek hastalığı
Menopozal kadınlar (donör yumurtaları yoluyla hamile)
Çocuk yaşta gebelik
Çoklu gebelikler
Önceki gebeliklerde geçirilmiş komplikasyon öyküsü
Tiroid bozukluğu
Kanser ve hamilelik
Bu koşullardan bir veya daha fazlasına sahip olan kadınlar, perinataloglardan danışmanlık almalılar. Kronik (uzun süreli) hastalıkları olan kadınlar, eğer hastalıkları kontrol altında değilse veya aktif olmadığı bir durumda değilse ise, gebelikle ilişkili komplikasyonlar açısından risk altındadır.
Tüm tedaviler, bireysel hasta veya çiftlere görülebilecek farklılıklara göre değişebilir. Bireyselleştirilmiş veya özel tedaviler sadece doktorunuz tarafından önerilebilir.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?