Azosperm Nedir?
Menilerde sperm bulunmayan sperm yokluğu rahatsızlığı yaşayan erkeklerde, korunmasız bir şekilde gerçekleşen cinsel ilişkilerde, hamilelik görülmemektedir.

Sperm üretimi testislerde gerçekleşir. Ancak spermler, üretra denilen idrar kanallarına erişemez. İdrar kanallarında meydana gelen çeşitli sorunlar sperm hücrelerinin dışarı çıkışını engelleyebilmektedir.

Erkeklerde sperm üretimi problemleri çoğunlukla testislerin kendi yapısındaki işlev bozuklukları kaynaklı gerçekleşmektedir. Sperm üretiminin meydana gelebilmesi için testislerde uygun dokuların mevcut olması ve sperm üretimini gerçekleştirmek için uygun hormonların salgılanması gerekmektedir.

 

Her 100 Erkekten Biri Sperm Sorunu Yaşıyor!

Erkeklerin kısırlığındaki en önemli etkenlerden birisi olan sperm yokluğu, azosperminin temel etkenleri arasında yer alan vücudun sperm üretmesine rağmen spermin vücuttan meni ile birlikte atılamaması veya vücutta sperm üretme aşamasında sorun yaşanması gibi  farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilir.  Erkek nüfusunun erkek kaynaklı kısırlıklarının %2’sinde görülen azospermi, sorunun tanısı yalnızca sperm analizi ile koyulabilir.

Azosperme neler yol açar?

Doğuştan kanalların mevcut olmaması, kanallarda tıkanıklık; spermlerin taşınması gereken kanallar cerrahi bir işlemle bağlanmış ise, daha nadir ortaya çıkan testislerde sperm üretiminden sorumlu olan FSH, LH ve testosteron hormonlarının üretimindeki problemler ya da Cushing Sendromu tarzı problemler, kemoterapi ve ışın tedavisi neticesinde, kromozon hastalıklar,  madde bağımlılığı ve alkol, vasküler sarsıntı, bel soğukluğu, klamidya gibi cinsel hastalıklar sonucu kapılan ve tedavisi sağlanmayan hastalıklar, aşırı ısıya uzun süre maruz kalmak, genetik faktörler, santral sinir sistemini etkileyerek, sperm üretimini azaltan vücut geliştirme için kullanılan anabolik steroitlerin androjen hormonu benzeri maddeler  azosperme neden olabilir.

Nedeni bilinmeyen azospermi olan hastalara tüp bebek tedavisi önerilmektedir. TESE işlemiyle spermler bulunmaya çalışılır. TESE işlemi, tüp bebek (ivf) tedavisi sırasında, testislerini mikroskop altında bir cerrahi işlem uygulanarak testislerinde olan ancak meniye ulaşamayan spermler bulunmaya çalışılır. Çiftlerin çocuk sahibi şansını olumlu yönde etkilemesinin en önemli nedenlerden biri TESE işleminin profesyonel kişiler tarafından yapılmasıdır. Bu işlem, konusunda uzman kişilerce yapılırsa sperm bulunma şansını artacaktır.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?