Zeka gelişiminde beyinde; kelime, numara, resim, müzik, doğa, vücut, bireyin özü ve çevresi olmak üzere sekiz farklı alandan söz edebiliriz.

Sağlıklı bir birey mutlaka bunlardan birine sahiptir. Çok okuyan ve sözel şeylere ilgi duyan kelime ile ; numaralara karşı ilgisi olan matematikle ; bir enstrüman çalan ya da sesleri belirli bir ahenk içerisinde çıkaran müzik ile; çizebilenin resimle; bedenini kullanmayı iyi bilen spora yatkın; iç sesini dinleyenler kendi özü ile ilgili olanlar ya da sosyal çevreyle daha uyumlu hareket edenlerse çevresine yönelenler olarak nitelendiriyoruz. Önemli olan çocuğun yatkınlığının neye yönelik olduğunu iyi bir şekilde gözlemlemek ve gerekirse uzmanlar aracılığı ile keşfederek eğilimi olduğu alana yönlendirmektir. Burada en önemli unsur ise çocuğun ebeveynden bağımsız birey olduğu farkındalığında olarak seçim hakkına onlara vermektir.

Yaratıcılık, yeni bir ürün ortaya çıkarmak ya da süreçtir. Hayal gücüyle beslenen yaratma işlevi, çocukların gerçek hayattaki sınırları ve başarabileceklerini öğrenmesi yoluyla gerçekleşir. Çocuklar için yaratıcılık onlara yeteneklerini sunabilecekleri ortamlar sunduğumuzda gelişir. Becerelerini sunmalarına imkan vermeliyiz. Aksi halde yetenekleri körelecektir. Bu nedenle çocuklara yaratıcılıklarını sunabilecekleri her türlü imkanı sunmak gerekmektedir. Duygusal ve zihinsel gelişim için oldukça önem arz eden hayal gücünü zenginleştirmek amacıyla ev ortamında kolayca yapılacak pek çok etkinlik önerilerini sunuyoruz.

Çocuklarla Evde Yapacağınız Eğlenceli ve Yaratıcı Aktiviteler

Yeni yıl bize umut dolu bir yıl getirsin dileklerimizi sunarken bebeğiniz için, fotoğraftaki örnek eğlenceli bir oyun alanı yaratmanızı sağlayabilir…

Duvarları boyamaktan her çocuk zevk alır. Yumuşak dokulu bir keçe ile çam ağacı üretmeye ne dersiniz? Bebeğiniz birbirinden canlı renklerle çam ağacını süslerken harika vakit geçireceğine eminiz.

Gökyüzündeki bulutları odanıza taşımaya ne dersiniz?  Bulutlardan aydınlatma ürünü yaparak tüm odaya bambaşka bir hava katabilirsiniz. Bulutlara bakarak hayal dünyasına dalmak oldukça dinlendirici olabilir.

Resimli masal kitapları okuduğunuzda, resimlere bakarak hayal güçlerine göre kendi hikayelerini yaratmasına fırsat verebilirsiniz. Kitap okumayı daha keyifli hale getirmek için kitap köşesi ayarlayabilirsiniz.

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?