Her yıl jinekolojik muayeneye düzenli olarak gitmek ve kontrollerinizi yaptırmak hayati önem taşımaktadır. Bazen vücudunuzda belirtileri olmadığını düşündüğünüz cinsel yolla bulaşan hastalıkların taşıyıcısı olabilirsiniz. Zaman içinde ilerleyip daha fazla zarar vermeden rutin kontrol altında olmalısınız. Erken tanı önemlidir.

Klamidya enfeksiyonu

Klamidya oldukça yaygındır.
Klamidya, başka bir kişiyle cinsel temastan alabileceğiniz yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Her yıl, 14-24 yaş aralığında 3 milyona yakın Amerikalı’da görülmektedir.

Chlamydia cimsel yolla yayılır. Enfeksiyon semen ve vajinal sıvılarda taşınır. Klamidya, penis, vajina, serviks, anüs, idrar yolu, göz ve boğazı enfekte edebilir. Klamidyası olan çoğu insan herhangi bir belirtisi olmadığından  enfekte olduklarını bile bilmiyor olabilirler.Nadiren, elinize sıvı bulaşırsa gözünüze dokunarak klamidya alabilirsiniz. Klamidya ayrıca annenin varsa doğum sırasında bir bebeğe de yayılabilir.

Klamidya antibiyotiklerle kolayca temizlenebilir. Ama eğer klamidya tedavi edilmezse, gelecekte önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, ne kadar erken teşhis edilirse, daha hızlı tedavi edebilirsiniz.

Bel Soğukluğu (Gonore)

Gonore oldukça yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur, özellikle 20 yaşlarındaki gençler arasında görülür.

Gonore, cinsel yolla yayılır. Enfeksiyon semen ve vajinal sıvılarda taşınır. Gonore, penis, vajina, serviks, anüs, üretra, boğaz ve gözlerinizi enfekte edebilir. Bel soğukluğunun en sık yarattığı yakınma vajinal akıntıdır. Bu akıntı sarı-yeşil renkli ve kötü kokuludur. Doğum esnasında anneden bebeğe geçerek yenidoğanın gözlerinde konjuktivite yol açabilir. Gonorenin en önemli komplikasyonu pelvik iltihabi hastalıktır. Enfeksiyonun tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesidir. Kısırlık dahil pekçok komplikasyon yaratır.

Gonore genellikle antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir. Ancak eğer gonoreyi yeterince erken tedavi etmezseniz, gelecekte daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sifiliz (Frengi)

Sifiliz (Frengi), cinsel yolla yayılan yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Sifiliz antibiyotik ilacıyla kolayca tedavi edilebilir, ancak tedavi edilmezseniz kalıcı hasarlara neden olabilir.

Sifiliz vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır.

Sifiliz cinsel organlarınızda yaralara neden olur (Şankr olarak adlandırılır). Yaralar genellikle ağrısızdır, ancak enfeksiyonu diğer insanlara kolayca yayabilirler. Sifilizleri yaralarla temastan alırsınız. Sifilizli birçok insan yaraları fark etmez. Bu yüzden sahip olduklarını bilmiyor olabilirler.

Sifiliz vajina, anüs, penis veya skrotumunuzu ve bazen dudaklarınızı ve ağzınızı enfekte edebilir.

Eğer erken tedavi ederseniz, sifiliz ilaçla tedavi edilebilir. Ancak tedavi olmazsanız, beyin hasarı, felç ve körlük gibi ciddi, kalıcı problemlere yol açar. Bu yüzden sifilizin olduğunu ne kadar çabuk anlarsanız, daha hızlı kurtulabilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?