Dondurulmuş embriyolarla en az taze embriyolar kadar gebelik elde ediyoruz

Son zamanlarda tüp bebek tedavilerinde (IVF) uygulanan embriyo dondurma tekniklerine olan ilgi tüm dünyada hızlıca artmaktadır.

New England adlı bilimsel dergide 800 Tüp Bebek yaptıran kadın üzerine yapılan yeni bir araştırma yayınlandı. Polikistik over sendromu (PCOS) olmayan ve Tüp Bebek Tedavisi yapılan bu kadınlar iki gruba ayrılarak bir gruba taze diğer gruba ise embriyoları dondurularak daha sonra transfer edilmiş. Her iki grupta da aynı oranda (%35 taze embriyo transferi, %36 dondurulmuş embriyo) gebelik elde edilmiş. Ayrıca her iki grupta da aynı oranda sağlıklı doğum (%34 ve%32) elde edilmiş.

Dondurulmuş embriyolarla da IVF ile eşit canlı doğum oranlarına sahip olunabilmesi kısırlık nedeniyle tedavi ihtiyaç gösteren Polikistik over sendromu olmayan kadınlar için son derece önemli bir haber olmuştur.

Daha önce de yapılan başka bir çalışmada da PCOS kadınlarda da aynı sonuçlara ulaşılmıştı.

Bu önemli bulgular Tüp Bebek Tedavilerinde (IVF) embriyo dondurmanın çiftlerin gebe kalma şansını azaltmadığı, tedaviye zarar vermediği ile ilgili bilimsel sonuçlar göstermektedir. Dondurulmuş embriyo transferi hem güvenilir hemde etkili bir tedavi yolu olma özelliğine sahiptir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?