Gebelik Öncesi Folik Asit Takviyesi

Daha önce tanımı olmayan yeni bir duyguya merhaba demektir anne olmak. Anne olmadan önce bilmediğiniz bir hissi, anne olduktan sonra deneyimlersiniz. Tüm annelerin çoşkuyla ortak söylediği söylemdir bu. Peki hamile kalmaya karar verdikten sonra gebelik sürecini nasıl daha sağlıklı yaşarsınız, bu dönemi hem bebeğiniz hem de kendiniz için en iyi şekilde tecrübe etmek için pek çok yol var. Bu konuda Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Melih Aygün’ün hamile kalmak isteyen kadınların ne tür vitamin takviyeleri almaları gerektiğine dair bazı önerilerine kulak veriyoruz;

‘’Hamile kalmaya çalışmadan üç ay öncesini, gebelik dönemine hazırlık evresi olarak tanımlıyoruz. Bu sürece uygun beslenmenizi şekillendirirken, ek olarak takviye vitaminleri almaya başlamalısınız. Yumurta serbest bırakılmadan yaklaşık üç ay önce olgunlaşmaya başlar ve uygun besinlerin ilk aşamalarda tüketilmesi önemlidir. Nöral tüp defektleri [spina bifida gibi] gebeliğin ilk dört ile altı haftasında meydana gelir. Bu nedenle ilk yapılacak şey, 600 mikrogram i bir folik asit takviyesi almanızda yarar vardır.

Folik Asit Nedir?
Pteroylmonoglutamic asit olarak da bilinen doğal besin kaynaklarından aldığımız B9 vitamininin suda çözünür farklı formudur. Vücudun yeni hücreler üretmesinde, üretilen hücrelerin korumasında yardımcı olduğu, kansere neden olabilecek DNA değişikliklerini önlediği ve DNA ile RNA üretimi için gerekli olduğu için özellikle gebelik, bebeklik ve ergenlik gibi hızlı büyüme dönemlerinde oldukça önemlidir.

Daha detaylı bilgi için sitemizdeki ‘’Hamilelikte folik asit takviyesi’’ ve ‘’Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler’’ okuyabilirsiniz.
https://erasmusmed.com/hamilelikte-yapilan-folik-asit-takviyesi/

https://erasmusmed.com/hamile-kalmadan-once-yapilmasi-gerekenler/

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Folik Asit Nedir? Pteroylmonoglutamic asit olarak da bilinen doğal besin kaynaklarından aldığımız B9 vitamininin suda çözünür farklı formudur. Vücudun yeni hücreler üretmesinde, üretilen hücrelerin korumasında yardımcı olduğu, kansere neden olabilecek DNA değişikliklerini önlediği ve DNA ile RNA üretimi için gerekli olduğu için özellikle gebelik, bebeklik ve ergenlik gibi hızlı büyüme dönemlerinde oldukça önemlidir.

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?