hamile kadınlarda D vitamini

hamile kadınlarda D vitamini

Hamile kadınların yeterli D vitamini eksikliği

Yapılan çalışmalarda bulunan bulgulara göre, gebe kadınlardaki D vitamini eksikliğinin prevalansı son yirmi yılda arttı. Çalışmaya katılan gebelerin yaklaşık % 66’sı,  bebek organ gelişiminde kritik bir dönem olan ilk trimesterde, yetersiz vitamin D’ye sahip.

Düşük D vitamini olan annelerin çocuklarının vücut kütle indeksi ve vücut yağları daha yüksek olabilir, çünkü D vitamini yağ hücrelerinin oluşumunu engellemektedir.

Gebelikte optimal D vitamini seviyelerinin iyi durumda olması, çocukluk çağında oluşabilecek obeziteye karşı koruma sağlayabilir, ancak bulguları doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir. Gebelik erken dönemindeki D vitamini takviyeleri, gelecek nesilleri korumak için önemi göz ardı edilmeyecek büyüklüktedir.

Annelere tavsiyeler: Prenatal vitaminleri kullanmalısınız

Çoğu Amerikalı doktor, kadınların gbelikte ya da doğumda oluşabilecek olumsuzlukları önlemek için folik asit, demir, kalsiyum ve diğer beslenme şekillerinin yeterli olduğundan emin olmaya çalışmadan önce, prenatal vitamin almaya başlamalarını öneriyor. Prenatal vitaminlerin çoğu, tablet başına 400 uluslararası birim (IU) (10 mikrogram) D vitamini içerir.

National Academies Tıp Enstitüsü, hamilelik durumlarına bakılmaksızın, 1 ila 70 yaş arasındaki kadınların, günde 600 IU (15 mikrogram) D vitamini tüketmelerini öneriyor. Grup, 19 yaş ve üzeri gebe ve gebe olmayan kadınlar için maksimum 4.000 IU (100 mikrogram) düzey ayarlanmaktadır. Yaşa göre daha düşük seviyelerde tavsiye edilir.

Çok fazla D vitamini, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre kalbe, kan damarlarına ve böbreklere zarar verebilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?