Modern dünya sayesinde gelişen teknolojinin faydalarından yararlanırken, öte yandan organik olmayan yapay gıda tüketimi, kariyer planlamasının önceliğe alınarak ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olma planları, başa çıkılamayan stres, kirli hava koşulları, alkol, sigara, madde bağımlılığı, epigenetik faktörler üreme yeterliliğini tehlikeye sokarak akıllara ‘’kısır olma’’ riskini getiriyor. Yumurtalık rezervinin düşük olması,  tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması, endokrin/hormonal bozukluklar,  testislere bağlı anormal sperm üretimi, testis travmaları, testise yönelik cerrahi girişimler, sperm kanallarının yokluğu, ergenlik sonrasında geçirilen yüksek ateşli enfeksiyonlar, diyabet gibi sağlık sorunları ya da  klamidya, gonore, kabakulak, HIV gibi enfeksiyonlar infertiliteye neden olan sebepler arasında kendini gösteriyor.

Kadınlarda rahim dokusunun genç kalmasına rağmen, yumurtalık rezervi zaman içinde azalıyor. Bu nedenle 25 – 30 yaş aralığı doğum için uygun zaman dilimleridir. 30’lu yaşların sonrasında doğum süreci, kadının aleyhine işlemektedir. Bu nedenle ‘’ben kısır mıyım’’ soruları akılları karıştırarak panik yaşanmasına neden olabilmektedir.
Doğurganlığınızı ne kadar daha koruyacağınızı ve  kısır olup olmadığınızı ultrasonografi ve hormon testleriyle veya yumurtalık rezervinize bakarak öğrenmeniz mümkün.

Kısırlık sadece jinekolojik bir sorun değil aynı zamanda psikolojik bir problemdir de.

İnfertilite tanısı konan birey, ülkemizdeki sıkı toplumsal bağlarla birbirine bağlı sosyalojik yapıya sahip yerlerde, inkara, şoka, kayıba,, depresyona, intihar düşüncesine kapılma riskiye karşı karşıya kalabilir. Çiftler arasında anlaşmazlıklara, boşanma süreçlerine kadar giden bir evre yaşanabilir. Bu noktada, konusunda uzman ve deneyimli doktorlar ile iletişme geçerek yardım alınması ve süreci doğru yönetmek oldukça büyük önem taşır. Tüp bebek tedavi sürecinin başarısı yalnızca güncel modern tıbbi alt yapıya sahip laboratuvar sistemi ve uzman kadro ile değil aynı zamanda hasta doktor ilişkisinde deneyimli doktorların bulunması ile sağlanmaktadır.




0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?