Eğer sigara içiyorsanız ve hamile kalmaya çalışıyorsanız, şimdi sigarayı bırakmalısınız. Sigarayı bırakmak, sağlığınız için ve doğurganlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir.

Sigara içmek kısırlığa neden olabilir.

Sigara içenler sigara içmeyenlere göre infertilite problemlerine daha yatkındır. Uzun yıllar sigara içiyorsanız veya günde birden fazla sigara içiyorsanız, infertilite riski artabilir.

1.Olgu : Sigara içtiğinizde, organlarınızın ve vücudunuzun tamamına 7000’den fazla kimyasal madde yayılır. Bu, aşağıdakileri de içeren infertilite sorunlarına yol açabilir:

+Yumurtlama problemleri

+Genetik konular

+Üreme organlarınızın zarar görmesi

+Yumurtalarınızın zarar görmesi veya erken menopoz görülme riski artar

+Kanser riski oluşur ve düşük riski artar

Tüm bu problemlere ek olarak, infertilite tedavisi gören ve aynı aynı zamanda sigara içen ebeveyn adaylarının hamile kalma olasılığı daha uzun sürebilir. Sigara içenlerin sağlık sorunları olan bebeğe sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

2.Olgu: Bulunduğu ortamdaki sigara dumanını solumak gebe kalmanızda olumsuz etki yaratabilir. Sigara içen biriyle aynı evi paylaşıyorsanız sevdiklerinizi sigara içmeyi durdurmaya teşvik etmenizde fayda var.
Sigara dumanı solumak doğurganlığınızı etkileyen zehirli kimyasallara maruz bırakılmanıza neden olur. İnfertilite uzmanları, ortamda solunan sigara dumanının neredeyse sigarayı kendiniz içiyormuşsunuz gibi doğurganlığınıza zararlı olduğunu söylüyor! Sadece birkaç gün sigara dumanına maruz kalmanız sağlığınızı ve doğurganlığınızı etkileyebilir.  Ani Bebek Ölüm Sendromu’nun bilinen bir nedeni de bulunulan ortamda solunan sigara dumanıdır. Hamile kalırsanız, siz ve eşiniz bebeğinizin sağlığını korumak için sigara içmeyi bırakmalısınız.

3. Olgu: Sigara içimi, düşük yapma riskini arttırır.Düşük yapma ağrısı oldukça sancılı olabilir. Sigarada bulunan toksinler nedeniyle sigara içenler içmeyenlere kıyasla düşük yapma olasılıkları maalesef daha yüksektir. Buna ek olarak, sigara, gebelik sırasında preterm doğum ve ektopik gebelik gibi çeşitli sağlık risklerini arttırır. Tüm bu sakıncalara rağmen, doğurganlık çağındaki milyonlarca kadın hala sigara içmeye devam ediyor. Bu şekilde, kendi sağlıklarını ve bebeklerinin sağlığını riske atmaktadırlar.

4. Olgu: Sigara erkeklerde infertilite sorunlarına neden olur.
Sigara içen erkeklerde daha çok infertilite sornunu risk teşkil edebilir;

+Daha düşük sperm sayısı ve sperm motilite sorunları (motilite, spermlerin yumurta yüzmesine ve penetre olmasına bağlıdır)
+Hormonal problemler
+Erektil disfonksiyon – ereksiyona engel olma ya da devam ettirme

Gebe kalmayı deniyor ve hala bu konuda başarılı bir sonuca varamadıysanız, eşiniz sigara içiyorsa bırakması için teşvik ediniz. Ne kadar kısa sürede sigara bağımlılığından kurtulursa, o kadar kısa sürede gebe kalma olasılığı artabilir. Sigarayı bırakmak gebe kalma olasılığını artırabilir.

5. Olgu: Sigarayı bırakan kadınlarda infertilite sorunu çoğu zaman olumlu yönde çözümlenmiştir.
Araştırmalar, gebe kalmaya çalışan kadınların, gebe kalma evresinden en az 2 ay önce, sigarayı bıraktıklarında daha fazla doğum yapabilme şansına sahip olduklarını göstermektedir. Sigara bağımlılığından kurtulduğunuzda ne kadar kolay hamile kaldığınızı göreceksiniz.

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?