Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek tüm anne ve baba adaylarımızın en büyük isteği. Fakat maalesef ki kimi zaman gebelik döneminde ortaya çıkan anneye veya bebeğe bağlı komplikasyonlardan ötürü bu süreç beklenildiği kadar rahat ilerlemeyebilir. Ancak hemen telaşa kapılmaya gerektirecek bir durum söz konusu değildir, Fetal Ekokardiyografi sayesinde artık anne karnında kalp hakkında bile yeterli bilgi alabilmek ve tedavilerini gerçekleştirmek günümüzde mümkün olabilmektedir.

Kalp anomalilerinin nedeni ne olabilir?

Anne karnında oluşabilecek çeşitli kalp rahatsızlıklarının nedeni bebeğe ait kromozomal veya genetik hastalıklardan kaynaklı olabileceği gibi, anneye bağlı diyabet ve lupus gibi anneye ait sistemik hastalıklardan, aşırı alkol ve sigara kullanımına, annenin kullandığı bazı ilaçlara, gebelik döneminde korunmasız röntgen ışınlarına maruz kalınmasına, annenin geçirdiği bazı enfeksiyonlara bağlı olabilmektedir. Bununla birlikte hiçbir sebebe bağlı olmaksızın bebeğin dolaşım sisteminin oluşumu sırasında meydana gelen aksiliklerden kaynaklanabilir.

Anne karnında kalp anomalileri nasıl tespit edilir?

Günümüz koşullarında, anne karnındaki bebeğin kalbi ultrasonografik yöntemle görüntülenerek; fonksiyonel ve yapısal durumu, anneye ya da bebeğe hiçbir zarar vermeksizin incelenebilir.

“Fetal Ekokardiyolojik” inceleme adı verilen bu inceleme ile ses dalgaları(ultrasonografi) vasıtasıyla bebeğin anne rahmindeyken kalp ve dolaşım sistemi değerlendirilerek hamileliğin erken döneminde(11-14.haftalar) ve ideal olarak 18-22’inci haftasında kalpte bir sorun olup olmadığına bakılır. Bu şekilde bebeğin kalp yapısı,  ana damarların yapıları, kalbindeki tüm kapakların, damar çeperlerinin, kulakçık ve karıncık çaplarının, tüm kapaklardaki kan akım karakteristiklerinin ölçümü ve normal değerlerle kıyaslanması yapılır. Bunlara ilave olarak kalp atımları, varsa ritm bozuklukları(aritmi) ve aritmi şekilleri değerlendirilir.

Fetal Ekokardiyografi ile fetusun yalnızca detaylı kalp değerlendirmesini yaparak bir tanı koymanın dışında, aynı zamanda bebeğin, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde veya sonrasında karşılaşabileceği problemleri fark edip buna göre bir süreç planlaması yapmak mümkündür. Bu yüzdendir ki anne karnında bu tespitin yapılması pek çok zaman hayat kurtarıcı tedavilerin erken dönemde gerçekleştirilmesi olanağı sağlaması nedeniyle çok önemli ve değerlidir.

Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı Merkezi’mizde Perinatolog Dr.Mehmet Aygün ve ekibi gebelik süreci boyunca tüm tekitlerin yapılması ve olası riskli durumların belirlenmesi ve giderilmesi için en güncel teknoloji ve yöntemlerle çalışmaktadır. Gebelik sırasında ortaya çıkabilecek anne veya bebek kaynaklı anomaliler hakkında ayrıntılı bilgi almak ve muayene için Instagram hesabımızdan veya 0212 231 37 50 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?