Erkek üreme sisteminin kontrol mekanizması beynin alt bölgesinde yer hipotalamus bölgesinden başlar; beynin alt tarafındaki hipofiz bezi ile devam eder ve testislerde sonlanır. Üreme sisteminin anatomik lokalizasyonuna göre bölümlere ayrılarak kısırlık nedenleri değerlendirilir.
 
Depresyon, erkeklerde kısırlığın habercisi!
 
Birkaç denemede çocuğu olmayan kişilerde zamanla suçluluk kompleksi, kendini eksik hissetme içgüdüsü, karı koca arasındaki çatışmalar, çevreyle çatışmalara çok sık rastlanıyor. Bütün bu sebepler kişinin yoğun biçimde stres altına girmesine ve fizyolojik hiçbir rahatsızlığı olmayan kimselerin bile çocuğunun olmadığı görülmektedir.
 
En son yapılan araştırmalarda bin 650 kadın ve bin 608 erkeğe ait veriler incelendi. Majör depresyon oranı kadınlarda % 6, erkeklerde % 2.2 olarak kaydedildi. Erkek depresyonunda, çiftin gebelik olasılığı %60 daha azaldığı gözlemlendi.
Depresif ruh hali erkekler üzerinde çok fazla negatif etkiye sahiptir. Maalesef ancak son yıllarda bilim adamları mental ve ruhsal sağlığın üreme üzerindeki etkisine dikkat çekebilmişlerdir.
 
 
 
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?