Tüp Bebek

Tüp Bebek

Risk faktörleri:
İnfertilitede (Kısırlık) çoğu risk faktörleri hem erkek hem kadında aynıdır.
Yaş sorunu: Bir kadının doğurganlığı, özellikle 30’lı yaşların ortasında yaşla birlikte azalır. 37 yaşından sonra hızla düşer. 30’lu yaşlar sonrasında, kadınlarda kısırlık, yumurtaların sayısına, kalitesine veya doğurganlığı etkileyen sağlık sorunlarına bağlı problemler yaşanabilir.
40 yaşın üzerindeki erkekler, genç erkeklerden daha az verimli olabilir ve psikiyatrik bozukluklar veya bazı kanser türlerine yakalanma gibi risk grubuna dahil olabilirler.
 Tütün kullanımı: Tütün veya esrar tüketimi hem erkek hem kadın da eşinin infertelite riski oluşturabilir. Sigara tüketimi de aynı zamanda doğurganlık tedavisinin muhtemel faydasını da azaltır. Düşükler sigara içen kadınlarda daha sık görülür. Sigara erkeklerde erektil disfonksiyon ve düşük sperm riski artırabilir.
  Alkol kullanımı: Kadınlar için gebe kalma veya gebelik sırasında alkol kullanımı anneye ve dolayısıyla bebeğe ciddi zararı vardır. Hamile kalmayı planlıyorsanız, alkolden kaçının. Alkol kullanımı doğum kusurları riskini arttırır ve infertiliteye (kısırlık) neden olabilir. Erkekler için ağır alkol kullanımı sperm sayısını ve hareketliliğini azaltabilir.
  Aşırı kilolu olmak: Amerikalı kadınlar arasında, aktif olmayan bir yaşam tarzı ve aşırı kilolu olma, infertilite riskini artırabilir. Bir erkeğin aşırı kilolu olması sperm sayısını da etkilenebilir.
  Kilolu olmak: Anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar ve çok düşük kalorili veya kısıtlayıcı diyeti uygulayan kadınlar  doğurganlık problemi riski taşıyabilirler.
  Egzersiz sorunları: Yetersiz egzersiz, obeziteye neden olabilir. Bu da infertilite riskini arttırır. Daha az sıklıkta, ovulasyon sorunları, fazla kilolu olmayan kadınlarda yoğun egzersiz ile ilişkili olabilir.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?