Yüzlerce yıllık aile ağacının incelenmesi, bir erkeğin genlerinin, oğulları veya kızları olmasında rol oynadığını göstermektedir. Erkekler, ebeveynlerinden daha fazla erkek veya kız çocuğu alma eğilimindedir. Bu, birçok erkek kardeşi olan bir erkeğin, erkek çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğu, birçok kız kardeşi olan erkeklerin, kız çocuklarına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Üniversitede bir araştırma bilimcisi olan Corry Gellatly’nin çalışmaları, erkeklerin ebeveynlerinden daha fazla erkek veya daha fazla kız olma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Bu, birçok erkek kardeşi olan bir erkeğin, erkek çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğu, birçok kız kardeşi olan erkeklerin, kız çocuklarına sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Araştırma, Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 5500.000 kişiyle 1600’e kadar bilgi veren 927 aile ağacının çalışmasını içermektedir.

“Aile ağacı çalışması, bir erkek veya kız çocuğunuz olması muhtemel olup olmadığını, miras aldığınızı gösterdi. Artık erkeklerin daha fazla erkek kardeşi olması durumunda erkek çocuk sahibi olma ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak daha fazla kız kardeşi varsa kız çocuklarının olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyoruz. Ancak, kadınlarda, bu durumun aynı düzenekte devam edebileceğini net şekilde söyleyemeyiz ”diyor Bay Gellatly.

Erkekler, spermlerinin X veya Y kromozomu taşımasına bağlı olarak bebeğin cinsiyetini belirler. Bir X kromozomu bir kız çocuğu (XX) yapmak için annenin X kromozomu ile birleşir ve bir Y kromozomu bir çocuk yapmak için anneninkilerle (XY) birleşir.

Newcastle Üniversitesi araştırması, henüz keşfedilmemiş bir genin, bir erkeğin sperminin, çocuklarının cinsiyetini etkileyen daha fazla X veya daha fazla Y kromozomu içerip içermediğini kontrol ettiğini göstermektedir. Daha büyük ölçekte, daha fazla Y spermi olan erkek sayısına göre daha fazla X spermli erkek sayısı, her yıl doğan çocukların cinsiyet oranını etkiler.

Savaştan sonra doğan diğer çocuklar
Dünya Savaşlarında savaşan ülkelerin çoğunda, daha sonra doğan erkek çocuk sayısında ani bir artış oldu. Birinci Dünya Savaşı sona erdikten bir yıl sonra, savaş başlamadan önceki yıla kıyasla İngiltere’deki her 100 kız için ekstra iki erkek doğdu. Bay Gellatly’nin araştırmasında tanımladığı gen, bunun neden olduğunu açıklayabilir.
Olasılıkların, oğlunun savaştan döndüğünü gören daha fazla oğlu olan erkekler lehine olduğu için, bu oğulların baba çocuklarına daha fazla sahip olmaları daha muhtemeldi çünkü babalar bu eğilimi devraldılar. Buna karşılık, kızları daha fazla olan erkekler savaşta tek oğullarını kaybetmiş olabilir ve bu oğulların baba kızlara daha fazla sahip olması muhtemeldir. Bu, savaşta hayatta kalan erkeklerin neden erkek çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıklayacaktır ki bu da erkek çocuk patlamasıyla sonuçlandı.

Çoğu ülkede, kayıtlardan edinilen bilgiye göre, kızlardan daha çok erkek doğmuştur. İngiltere ve ABD’de, örneğin, şu anda her 100 kadın için doğmuş yaklaşık 105 erkek var.

Gen nasıl çalışır?
Ağaçlar, genin nasıl çalıştığını göstermektedir. Gerçekte daha az kesinti olmasına rağmen, erkeklerin yalnızca erkekleri, yalnızca kızlarını veya her birinin eşit sayılarını içerdiği basitleştirilmiş bir örnektir. Her ne kadar genin kadınlarda bir etkisi olmaması da,, aynı zamanda geni taşıdıklarını ve çocuklarına geçirdiklerini gösterir

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?