Daha Az Meyve Daha Çok Hazır Gıda Tüketen Kadınlar!

Yapılan araştırmalar sonucunda, meyve yemek yerine abur cubur ile beslenen kadınların hamike kalma olasılığının azaldığı kaydedilmiştir.

Avustralyalı araştırmacılar, ayda üçten az meyve yiyen kadınların, ayda üç ya da daha fazla meyve yiyen kadınlardan daha fazla hamile kaldıklarını tespit etti. Bununla beraber nadiren fast-food yani hazır hızlı tüketim besinleri yiyen kadınlar ile haftada dört veya daha fazla fast-food yiyen kadınlara oranla yaklaşık bir ay daha hızlı hamile kaldıkları gözlemlendi.

Yaşları ilerleyen her ebeveyn adayları olan çiftlerin altısından biri, bebek sahibi olma konusuna daha hassas yaklaşarak beslenmelerine dikkat etmeye ve kilo kontrolünü sabit tutmaya  daha eğilimli olduklarını biliyoruz. Ayrıca, infertilite yani kısırlık konusunda internet ortamında doğru ya da yanlış pek çok bilgi ve mite rastlanır. Bunların arasında bazı bilgilerde meyve tüketiminden kaçınılmasını öneren beslenme programları da yer almaktadır. Bu konuyla ilgili, İnsan Üreme dergisinde yayınlanan çalışmada, doğum öncesi ziyaretlerinde ilk 5,598 kadının beslenme biçimleri hakkında sorgulandıklarıyla ilgili makale de yayınlanmıştır.

İngiltere, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen kadınların daha önce bir bebeği olmayan tüm çiftler üzerinde beslenme şeklinin kısırlık üzerindeki etkisine baktıklarında, meyve alımının en düşük olduğu kadınlarda, kısırlık riskinin yüzde 8’den yüzde 12’ye ve haftada dört veya daha fazla kez hızlı yemek yiyenlerde daha yoğun olduğu görüldü.

Çalışmayı yöneten Adelaide Üniversitesi’nden Profesör Claire Roberts “Bu bulgular, meyve içeren kaliteli bir beslenme şeklinin ve fast-food tüketimini en aza indirmenin doğurganlığı arttırdığını ve hamile kalma süresini azalttığını gösteriyor” dedi.

Kaynak; https://www.independent.co.uk/news/health/women-eat-fruit-fast-food-take-long-pregnant-conceive-health-study-a8335271.html

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?